P-40D/E Warhawk byl první verzí vybavenou novou verzí motoru Allison řady F. (verze P-40D nesla čtyři a P-40E šest kulometů v křídle). Největším odběratelem se vedle USAAF stala britská RAF, která nutně potřebovala každý vhodný bojový letoun. Díky nevhodným výškovým vlastnostem motorů Allison bez turbokompresoru jej RAF nenasadila na evropském bojišti, ale pod označením Kittyhawk Mk.I a Mk.A na africkém bojišti. Kittyhawky byly ale dodány i RCAF, RAAF a RNZAF. Kanadské letectvo je nasadilo proti Japoncům nad Aleutskými ostrovy. RAAF a RNZAF v Pacifiku, Australané na P-40 bojovali i v Africe.
Model Kittyhawk Mk.IA se skládá ze dvou výlisků ze šedého plastu. Doplňuje je rámeček čirých dílů. Ten nabízí překryt kabiny rozdělený na jednotlivé části. To a také díky tomu, že odsuvné díly jsou dva, je možné model postavit s otevřenou i zavřenou kabinou. Rámeček drobných dílů obsahuje dva typy vrtulí, s úzkými / pro P-40 ranných verzí / i širokými / pro P-40 pozdějších verzí/ vrtulovými listy. Jde o jediný model P-40 v měřítku 1/72, který rozdílné vrtule reflektuje. Rámeček nabízí další alternativní díly, jako jsou dva typy přídavných nádrží či výfuků.
Obtisky nabízí žraločí tlamou ozdobený stroj slavné No.112 sqn. RAF nesoucí na trupu pojmenování London Pride. Dalším strojem je stroj RAAF pojmenovaný Orace létající na Nové Guinei. Posledním pak kanadský Kittyhawk od No 111(F) Sqn. RCAF.
Skvělé, ve 3D připravené resinové doplňky pro modely P-40 Warhawk / Kittyhawk naleznete níže v tomto newsletteru!
|
Komentáře
Okomentovat