Vývoj proudové stíhačky, nesoucí později bojové jméno Vampire, byl zahájen již v roce 1941. Úzce souvisel s vývojem proudového motoru H-1. Ten vyvíjelo motorářské oddělení firmy de Havilland. Vývoj motoru, pojmenovaného později Goblin byl velmi úspěšný. Proto britské ministerstvo letectví vypsalo specifikace E.6/41 požadující experimentální stroj, upravitelný na stíhací. Konstrukce letadla byla plně přizpůsobena proudovému motoru. Díky tomu měl nový letoun malé rozměry a nízký podvozek. Ocasní plochy byly neseny dvěma štíhlými nosníky. 20. září 1943 vzlétl první prototyp nového letounu neoficiálně pojmenovaného Spider Crab ke svému prvnímu letu. V pilotní kabině seděl G. de Havilland jun. Zkoušky byly úspěšné a v květnu 1944 byla objednána první série 120 kusů nových stíhaček, objednávky byly ale průběžně zvyšovány. Sériové stroje vyráběla v licenci firma English Eletric, firma de Havilland byla vytížena výrobou Mosquit. RAF zamítlo označení Spider Crab a nové stíhačky dostaly jméno Vampire Mk.I.
K prvním bojovým jednotkám byly Vampire zařazeny v květnu 1945, ale do války již nezasáhly. Vývoj Vampire pokračoval dalšími verzemi, kromě verzí s motorem Goblin vznikly i verze s motorem Nene (vyráběné v Austrálii), dvoumístné noční stíhací, dvoumístné cvičné či námořní stíhací verze. Nejrozšířenějšími verzemi byly Vampire Mk..3 a Mk.5. Mk.3 dostala výkonnější verzí Goblinu a nosníky s novým tvarem ocasních ploch. Standardně také používala novější typ kabiny. Mimo britské RAF a FAA létaly Vampire v mnoha zemích, na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Výčet zemí, které zařadily Vampire do výzbroje by byl velmi dlouhý. V několika zemích byl také vyráběn licenčně.Stíhačka Vampire se stala jedním z velkých britských exportních úspěchů poválečného období. Díky jednoduché a promyšlené konstrukci, poměrně vysokých výkonům a také příznivé ceně se Vampire stal pro mnoho zemí prvním nebo jedním z prvních proudových strojů ve výzbroji. Zároveň se Vampire stal výzbrojí mnoha squadron RAF. Ty sloužily jak na domácích ostrovech, tak v zámoří.
Velmi detailní díly modelu vyrobeného ve vynikající kvalitě (3D design a ocelová forma) jsou rozloženy ve dvou rámečcích, doplňuje je rámeček čirých dílů, včetně koncových oblouků verze Vampire Mk.3. Obtisky nabízí čtyři stroje squadron RAF, které ukazují variabilitu zbarvení stíhacích letadel RAF po ukončení druhé světové války. Vzhledem k tomu, že se celá série tohoto modelu doprodala, vracíme ho zpět na trh v reedici.
Komentáře
Okomentovat